Знаете ли какво е ел. ток?

Нови технологии, компютърен хардуер и всякакъв вид електроника. Мобилни телефони и телефония.
AseaBB
Минаващ
Минаващ

Знаете ли какво е ел. ток?

Непрочетено мнениеот AseaBB » вт дек 11, 2007 09:31

Оказа се, че това си е сериозен проблем. Щом има тук форум техника и електроника... това е мястото да се разбере какво е електрически ток.

Има един човек с големи претенции, висше образование и претенции за познаване на научни среди, гилдии и врели не кипели.

Той упорито казва, че ток това е ето какво, участника е Алфа:

"Ами, доколкото мен са ме учили, ток е насочено импулсно движение на заредени частици - електрони или пък йони. Прав ток, да си призная не съществува. С права линия се обозначава графично постоянния ток. Със синусоида, която минава под абцисната ос, т.е. токът сменя посоката си, се обозначава променливия ток. Частен случай на променливия ток е когато той има постоянна съставка. Тогава токът не сменя посоката си и този ток наричаме - еднопосочен.

Т.к. понятията, които използва Айбъл не са технически, логично е, когато казва прав ток, това да се разбира ток, чиято графика е права линия. А това си е постоянен ток "

Мнението и претърпя развитие, но не толкова:

"Освен всичко друго, се поинтересувах защо, аджеба не знам какво е прав ток. Оказа се, че "хората, които не са учили наричат така изправения, ток и е логично, след като съм учила за тока, да си помисля, че имат предвид постоянния, защото го асоциирам с правата му линия" , а както всички знаят ние мислим асоциативно.

Понятието "прав" ток не съществува в академичното образование."

Това за мен е обидно невежество и нахалство.

Направих опит, обясних и че световната научна и всякаква гилдия дели токовете на AC и DC, но явно просто DC ток няма и аз греша!

Обясних и също че права линия не означава постоянен ток, защото ако тока е нарастващ по права линия графиката пак е права линия, но тока не е постоянен.....

Мисля, че тя в началото тръгна да се мери с мен и сега просто не и стига характера, за да признае, че загуби, може вас да послуша.

Аз мисля обяче, че свърших достатъчно. Мисля, че продължението на темата трябва да е точно тук.
Мисля също, че Вие - тези дето се занимавате с технически неща и имате подобни познания - трябва да кажете мнението си за тока!

Поздрави!

edmon
Новак
Новак

Re: Знаете ли какво е ел. ток?

Непрочетено мнениеот edmon » пет дек 14, 2007 00:11

а иначе с още анални напъни може да изкараме и следното
словоблюдство или така обичането от мнозиноството общуване!
та:
понеже промениливия ток създава постоянно светене примерно на крушката и той се явява един постоянен ток...
или иначе казано ако попаднеш между фазата и нулата на променливия ток той постоянно ще те пляска....
....
До където стига знанието, от там започва вярата!

alfa*
Приятел
Приятел

Непрочетено мнениеот alfa* » пон дек 17, 2007 16:35

Вече не зная как да се обръщам към теб. Дали си Айбъл или Аа*бб...няма значение.

Ти продължаваш да говориш небивалици. Я обясни на всички кога токът и в кой момент може да бъде безкрайно голям, за да му е графиката успуредна на ординатната ос? Какво означава безкрайно голям ток, в безкрайни величини ли се измерва, къде си срещал безкрайно голям ток и ...изобщо обеснявай :-)

Графиката на постоянния ток си е права, успуредна на абцисата, по която отчитаме времето и не смятах , че си толкова "Умен", че да трябва да ти обеснявам как е ориентирана координатната система.

Освен това се опитах да ти обясня, че изучаването на взаимодействията се гради на модели, които са логически и които вършат работа на някои нива на анализ. На квантово ниво,моделите, за които говориш ти и които са базирани на количествени характеристики не работят. Там, както ти казах, дори и времето губи своя смисъл. Затова, ако някой трябва да ти казва какво е ел.ток, това е насочено и импулсно движение на заредени частици - електрони или йони. А е импулсно, защото електронът има маса.

Когато слизаме в по-долните нива на анализ, където разглеждаме електрона от гледна точка на неговите квантови качества - частица +вълничка, тогава моделите на анализ се променят. Това са логически модели, и не е задължително те да бъдат вярно отражение на физическата същност на процесите. Точно, защото те и не са такова отражение, се получават противоречия между нивата. Има противоречия, които хората търсят да разрешат между теорията на относителността и нютоновото разбиране за гравитацията. Така е измислен и моделът на "струните".

...така, че все още не се е родил човека, който да ти каже какво точно е електрическия ток и този модел да не предизвиква противоречия в нито един логически модел на анализ.

Смешно е, където се правиш на голяма работа, след като нямаш елементарни познания по история на науката и твърдиш, че Галилей е изгорен на клада, а Евклид не е писал базата на нашата наука 300 г.пр.Хр. :-)

....ти изобщо казваш ли нещо или си зает да отричаш написаното без да имаш никакви аргументи, знания и база.

Потребителски аватар
misho
Конзолен тип
Конзолен тип
Име: Михаил Пелтеков
Контакти:

Непрочетено мнениеот misho » пон дек 17, 2007 17:53

Май си нямате друга работа ...

ible
Новак
Новак

Непрочетено мнениеот ible » вт дек 18, 2007 10:16

alfa* написа:Вече не зная как да се обръщам към теб. Дали си Айбъл или Аа*бб...няма значение.

Ти продължаваш да говориш небивалици. Я обясни на всички кога токът и в кой момент може да бъде безкрайно голям, за да му е графиката успуредна на ординатната ос? Какво означава безкрайно голям ток, в безкрайни величини ли се измерва, къде си срещал безкрайно голям ток и ...изобщо обеснявай :-)

Искаш ли да довършим спора конструктивно. Това означава, че ще лъсне некомпетентността на некомпетентния. Ако отговора ти е "ДА', да започваме:
1. Ще говорим за ток в тази тема - намираме се в специализирано пространство (техника и електроника).
2. Няма да разводняваме и ще си отговаряме на въпросите. В състояние съм да те наарам да си признаеш некомпетентноста.

Аз започвам да отговарям на твоите:
1. Грешиш - покажи ми кога съм казал, че тока може да е безкрайно - голям.
Тук е момента да те нарека "ЛЪЖКИНЯ".
А на въпроса как изобщо тока дае безкрайно - голям , ето отговора: Според закона на Ом, тока ще стане безкрайно-голям когато съпротивлението в цялата верига стане = 0.
Тогава имаме нула в знаменател, в числител имаме напрежението(различно от нула) и според законите на математиката разултата е безкрайност.
Защо в практиката няма такова нещо: Защото няма използвани материали с нулево съпротивление.
След като го няма в практиката, вярно ли е тогава това, което написах на теория. Да, теоретичните модели се различават от практичните.
Още повече, че в последно време в лабораторни услочия са получени свръх-проводници със съпротивление = 0 ома.
Такова е съпротивлението и на всеки проводник при абсолютната температурна нула (знаеш колко е, надявам се).

2. Показах ти грешката, с която наричаш постоянния ток = права линия.
Това е груба грешка, защото както казах и тока i = 2.5t е права линия, нито е успоредна на абцисната, нито на оргинатната ос.
До колко би нарастнал тока - зависи в какъв интервал на t е дефинирана функцията.
Пример - ток, който се използва в медицината за лечение е i = 2.5 t (тока е в mA, а времето в минути). Продължителността му е 5 минути. Ето това е ток , чиято графика е права линия, но не е постоянен.

Ето сега моите въпроси:

2. Поддържаш ли написаното от самата теб и продължаваш ли да смяташ, че си права:

" Прав ток, да си призная не съществува. С права линия се обозначава графично постоянния ток. Със синусоида, която минава под абцисната ос, т.е. токът сменя посоката си, се обозначава променливия ток. Частен случай на променливия ток е когато той има постоянна съставка. Тогава токът не сменя посоката си и този ток наричаме - еднопосочен.

Т.к. понятията, които използва Айбъл не са технически, логично е, когато казва прав ток, това да се разбира ток, чиято графика е права линия. А това си е постоянен ток

Ако под прав ток, се разбира еднопосочен, тогава греша аз, за което искрено се извинявам"

ible
Новак
Новак

Към Мишо

Непрочетено мнениеот ible » вт дек 18, 2007 10:20

"Ами, доколкото мен са ме учили, ток е насочено импулсно движение на заредени частици - електрони или пък йони. Прав ток, да си призная не съществува. С права линия се обозначава графично постоянния ток. Със синусоида, която минава под абцисната ос, т.е. токът сменя посоката си, се обозначава променливия ток. Частен случай на променливия ток е когато той има постоянна съставка. Тогава токът не сменя посоката си и този ток наричаме - еднопосочен.

Т.к. понятията, които използва Айбъл не са технически, логично е, когато казва прав ток, това да се разбира ток, чиято графика е права линия. А това си е постоянен ток

Ако под прав ток, се разбира еднопосочен, тогава греша аз, за което искрено се извинявам "

На това нещо се засмя много и това беше единствения коментар.

Ако можеш обаче да изкажеш нещо, поне защо ти е смешно - моля.

За мен това изказване беше трагично дори, но Алфа си мисли, че единствения човек, който не е съгласен с нея - това съм Аз.

ible
Новак
Новак

Добавка по процедурата

Непрочетено мнениеот ible » вт дек 18, 2007 13:56

alfa* написа:Вече не зная как да се обръщам към теб. Дали си Айбъл или Аа*бб...няма значение.

Смешно е, където се правиш на голяма работа, след като нямаш елементарни познания по история на науката и твърдиш, че Галилей е изгорен на клада, а Евклид не е писал базата на нашата наука 300 г.пр.Хр. :-)

....ти изобщо казваш ли нещо или си зает да отричаш написаното без да имаш никакви аргументи, знания и база.

Понеже забравих да бъда конкратен по поставените точно въпроси и коментари за това което цитирам току що:

1. Обръщай се към мен с "ible". Въпреки, че с АсеаББ често сме на едно мнение, ние все пак сме различни хора.

2. Отново те наричам "ЛЪЖКИНЯ" и добавям, че това е най гаднто нещо и е присъщо на простите хора - Лъжата.

Никога не съм казал, че Галилео Галилей е изгорял на клада.
Той не е ОТКРИВАТЕЛЯ НА ВЪТРЕНЕТО НА ЗЕМЯТА.
Той е поддържал теорията на Куперник за въртенето на Земята. Много преди Куперник в древен Рим и Гърция се е знаело, че Земята се върти. Историята казва, че първия човек в древен Рим, който казал че земята се върти е бил Грък и е изговен на клада, а онази Римска инквизиция отново е била от религиозни хора. Естествено няма нищо общо между онази и средновековната католическа инквизиция.
Галилек дори не е казал "И все пак тя се върти".Когато говориш за история, интересувай се от нея както от всяка наука. Това, което си чела в трети клас, или четвърти е претърпяло развитие, има нови факти и данни. Оказва се че дори думите пред страшния съд "И все пак тя се върти не са негови".
ЗА КАКВО СА СЪДИЛИ ГАЛИЛЕЙ?
В историята има политически процеси, за които помним още от училищната скамейка, и между тях, естествено, е процесът срещу Галилео Галилей. Приписваните на Галилей думи: “И все пак тя се върти!”, които били казани в отговор на забраната да се поддържа мнението за въртенето на Земята, не са били произнасяни от учения. Този извод, направен от историците, също е получил широка известност. Затова пък едва ли мнозина знаят до какви странни заключения са стигнали най-новите изследователи на процеса срещу Галилей, особено католическите автори, пък и не само те. Тези заключения се свеждат до това, че не Галилей, а съдиите на Светия трибунал в по-голяма степен били защищавали интересите на науката.

Ако някой иска повече: http://www.meridian27.com/Mer27/Vol2/f6.htm

Потребителски аватар
sheki
лимонтузу
Име: Велин
Контакти:

Непрочетено мнениеот sheki » вт дек 18, 2007 21:19

предупреждение и за двамата без обиди ! нещата отидоха в съвсем друга посока.

както е тръгнало темата е за заключване.
Просто и лесно !
zlatograd.com

ible
Новак
Новак

Непрочетено мнениеот ible » ср дек 19, 2007 08:23

Ами заключи я, след като е станала за заключване!

FantasyBoy

Непрочетено мнениеот FantasyBoy » пон юни 23, 2008 00:31

Здравейте (:
Аз не разбирам много от токове въпреки ,че съм от техникум по електротехника :smt053
Искам да ви задам няколко въпроса свързани с тока от чисто любопитство.. просто в тея училища и по това време е невъзможно да научиш нещо и дори да го научиш не се знае дали е вярно :Р. И така де въпросите са:
Каква е разликата и приликата между правия и променливия ток ?
Ако някой човек хване нула и фаза на 220 волта променлив ток ( както е във всеки дон у контактите ) той... ще умре... но ако хване фаза и нула на постоянен ток ( пак 220 волта ) какво ще се случи ?
чух доста теории по втория въпрос.. и незнам на кое да вярвам вече (:
Ще съм ви благодарен ако ми кажете :Р

Потребителски аватар
sheki
лимонтузу
Име: Велин
Контакти:

Непрочетено мнениеот sheki » пон юни 23, 2008 18:21

FantasyBoy написа:Здравейте (:
Аз не разбирам много от токове въпреки ,че съм от техникум по електротехника :smt053
Искам да ви задам няколко въпроса свързани с тока от чисто любопитство.. просто в тея училища и по това време е невъзможно да научиш нещо и дори да го научиш не се знае дали е вярно :Р. И така де въпросите са:
Каква е разликата и приликата между правия и променливия ток ?
Ако някой човек хване нула и фаза на 220 волта променлив ток ( както е във всеки дон у контактите ) той... ще умре... но ако хване фаза и нула на постоянен ток ( пак 220 волта ) какво ще се случи ?
чух доста теории по втория въпрос.. и незнам на кое да вярвам вече (:
Ще съм ви благодарен ако ми кажете :Р

:) ех тея мерни единици .. предполагам говориш за право и променливо напрежение то се измерва във волтове а тока в ампери :) правото напрежение е по - опасно от променливото , с тези си стойности и двете ако ги хванеш за по - дълго време си пътник . Има различни хора с различно съпротивление на кожата (едни се потят много други пък може въобще да нямат толкова развити потни жлези) за тях изхода от ситуацията ще е различен .
Просто и лесно !

zlatograd.com

neronwalkat

Непрочетено мнениеот neronwalkat » пон сеп 15, 2008 15:09

:!: :!: :!: :?: :smt006 :smt006

АКТИВИСТ
Минаващ
Минаващ

Непрочетено мнениеот АКТИВИСТ » пон май 24, 2010 11:26

чета я тази тема във форума и си плюя на дипломата, специалност Промишлена електроника.

Върни се в “Техника и Електроника”