Ежегодните Дельови празници.

Новини, съобщения и всичко около град Златоград и неговите трудови хора.
Потребителски аватар
Rodopi
Новак
Новак
Контакти:

Ежегодните Дельови празници.

Непрочетено мнениеот Rodopi » ср авг 15, 2007 21:42

14 август 2007 | 09:59 | Агенция "Фокус"

Златоград. За първи път в Златоград на Дельовите празници през септември т.г. ще бъде направена възстановка на подвизите на войводата, предаде радио „Фокус” – Смолян. За целта самодейци и професионални актьори ще се появат по улиците на етнографския комплекс в града с костюми на хайдути, пехливани и бюлюкбашии, за радост на туристите, които посещават района на Златоград и Перперикон. Старинните къщи на стария град, запазени в уникален вид ще спомотнат за пресъздаде подвига на Дельо войвода за спасяването от помохамеданчване на последните останали златоградчани. Проявата се организира от сдружение "Дельо войвода", което прави ежегодните Дельови празници. За първи път т.г. ще се запали и огън на безсмъртието на едно от най-древните светилища, Белите камъни край Златоград. Огънят ще бъде пренесен след това на лобното място на Дельо войвода.
Проектът за възстановката на Дельо Хайдутин и социализацията на археологическият обект “Белите камъни” са направени по проект на Регионален обществен форум “Родопа – гласът на времето Смолян – Златоград”.
Евелина Тошева

Потребителски аватар
love_delight
Приятел
Приятел
Име: Elle

Re: Ежегодните Дельови празници.

Непрочетено мнениеот love_delight » ср авг 15, 2007 22:36

А на коя дата са празниците?
An angel... Not a saint.
Any man can love 1,000 different women, but it takes a REAL man to love ONE woman, 1,000 different ways...

Потребителски аватар
dimi
Приятел
Приятел
Име: Диляна Митушева
Контакти:

Непрочетено мнениеот dimi » чет авг 16, 2007 09:40

love_delight написа:А на коя дата са празниците?

Празниците са от 21 до 29 септември.
Който се бои от нападки срещу собствените си убеждения, сам се страхува от тях... Оскар Уайлд

danid
Новак
Новак
Контакти:

Непрочетено мнениеот danid » чет авг 16, 2007 09:53

Незнам дали това е точното място където трябва да пиша ,но понеже прочетох че ще се пали огън на Белите камъни искам някои от вас които има повече информация за това място да ми каже какво точно е имало там .Аз знам за монетния двор и че преди 20 години горе долу там е имало много стари монети и децата си играели с тях .Но повече информация нямам а бих искала да знам какво да кажа на хората като ме попитат.И още един въпрос ,чували ли сте за някаква пещера която пак се намира там и дечица влизали вътре имало по техните обяснения нещо като масичка и т.н това място го знаят и възрастни хора не е детски измишльотини?Даите повече инфо!

Потребителски аватар
dimi
Приятел
Приятел
Контакти:

Непрочетено мнениеот dimi » чет авг 16, 2007 15:53

danid написа:Незнам дали това е точното място където трябва да пиша ,но понеже прочетох че ще се пали огън на Белите камъни искам някои от вас които има повече информация за това място да ми каже какво точно е имало там...

Това е информацията, която имам аз, дано да съм била полезна!!!

"Белите камъни" е планински връх над с.Старцево. Името идва от оголените бели варовикови скали, от които е изграден върха. Там има останки от древно тракийско светилище посветено на Бога-Слънце. Когато се стои на "Белите камъни" планините наоколо образуват огромен кръг с диаметър от десетки километри, като светилището се намира в центъра. Откриването през 1977 г. на находка от монети от град Маронея става причина за регистрирането на обекта, а неговото археологическо проучване започва през 1979г.
Други открити скални светилища имат подобна форма. Няма съмнение, че става дума за култ към слънцето и скалите.
Археологическите наблюдения на върха показват, че в дълбоките цепнатини на скалите траките са поставяли монети, керамични съдове, жито, просо, а след това замазвали цепнатината с глина. Археолозите предполагат, че това са дарове – жертвоприношения на хтоничните /подземни богове/ и определят върха "Белите камъни” като антично светилище. Ако се съди по датировката на намерените монети, то е функционирало от Vв пр Хр до ІVв сл Хр, т.е близо хиляда години. Вероятно при обявяването на Християнството за официална и религия в Римската империя през 330 г. светилището е било изоставено.
Който се бои от нападки срещу собствените си убеждения, сам се страхува от тях... Оскар Уайлд

vera_milkova
Минаващ
Минаващ

Непрочетено мнениеот vera_milkova » пет авг 17, 2007 14:41

а аз искам да помоля за малко снимки от предстоящите дельови празници.
а някои може ли да даде малко повече информация за ТАТУЛ?
Благодаря!

Потребителски аватар
dimi
Приятел
Приятел
Контакти:

Непрочетено мнениеот dimi » пет авг 17, 2007 14:55

vera_milkova написа:а аз искам да помоля за малко снимки от предстоящите дельови празници.
а някои може ли да даде малко повече информация за ТАТУЛ?
Благодаря!

Татул

Вторият по значимост мегалитен паметник в Източните Родопи, след Перперикон и включва светилище, което според специалистите е посветено на Орфей. Отрит е през 2004 година екипът на проф. Николай Овчаров, изграден от много старателно обработени каменни блокове без спойка. Размерите му са 7 на 6,80 метра, височината е до 3,50 метра, а дебелината на зидовете е 1,20 м. Подът и стените са били измазани старателно със сравнително фина мазилка в бледорозов цвят.
Това е грандиозен храм, почитан в рамките на 700-800 години. Източната стена на храма е част от конструкция на тържествено стълбище, водещо към основата на скален венец, към пирамида с гробници. В центъра се е издигал глинен олтар. По западната фасада на храма тръгва оградната стена, която затваря свещеното пространство. Храмът е направен на високия връх, за да се вижда отдалеч и да привлича простосмъртните за почит към погребания там цар, който според вярванията на траките трябвало да е между земята и небето. Построяването на храма се отнася към края на IV началото на III век пр. Хр. Той е само част от много по-голям култов комплекс. На север от него има други скални масиви с вдълбани в тях трапецовидни ниши и скални гробници.
Находките до момента дават основание да се твърди, че светилището при Татул и скалният град Перперикон са част от една и съща древна култура. И на Перперикон, и на Татул се наблюдава пълна приемственост между езическите култове и християнството.

vera_milkova
Минаващ
Минаващ

Непрочетено мнениеот vera_milkova » пет авг 17, 2007 15:05

ДИМИ,незнам кой си,но голямо :smt038 благодаря:)

Потребителски аватар
Rodopi
Новак
Новак
Контакти:

Непрочетено мнениеот Rodopi » пет авг 17, 2007 16:50

Всички ние които живеем в тази държава трябва да си познаваме историята.Народ който не си познава историята,неможе да си познава и корените на семейството си.

LARA
Новак
Новак
Контакти:

Непрочетено мнениеот LARA » пет авг 17, 2007 19:20

ДИМИ,благодаря за информацията за "култовия обект" Белите камъни.Знаеш ли в какво ще се изрази "социализацията" му /боже,каква дума за един култов обект!/?Някой има ли снимки от Белите камъни?

Потребителски аватар
kalinka.malinka
Новак
Новак
Контакти:

Непрочетено мнениеот kalinka.malinka » пет авг 17, 2007 20:10

AAA000.jpg
Изглед

AAA010.jpg
Белите камъни

AAA020.jpg
...

Снимките са доста кофти, но когато ги правих, времето беше облачно. Не съм виновна само аз за гадното качество, де :) Но каквито и снимки да гледаш, изобщо не може да се сравни с действителната гледка. Уникална. Под краката ти се разкриват като гънки на дреха десетките катове на Родопите. Красиво до н-та степен. Наистина си струва дасе посети. Освен това - пътят от Старцево до горе е много добър, с нов асфалт и маркировки. За това поне са се погрижили хората :) Приятно преживяване на желаещите да се покатерят до Белите камъни. Струва си :)
на лов за захар... :)

Потребителски аватар
Rodopi
Новак
Новак
Контакти:

Непрочетено мнениеот Rodopi » пет авг 17, 2007 21:56

Калинка-малинка това ти ли си на снимката,защото говориш само за терена,но не и за хората върху него?,Извинявам се за нескромният въпрос,но днес ми е текнала музата.

Потребителски аватар
dimi
Приятел
Приятел
Контакти:

Непрочетено мнениеот dimi » съб авг 18, 2007 00:20

LARA написа:ДИМИ,благодаря за информацията за "култовия обект" Белите камъни.Знаеш ли в какво ще се изрази "социализацията" му /боже,каква дума за един култов обект!/?Някой има ли снимки от Белите камъни?

Нямам представа, в какво ще се изразява социализацията - ето малко информация, която прочетох по въпроса - http://www.focus-news.net/?id=n763457

Потребителски аватар
dimi
Приятел
Приятел
Контакти:

Непрочетено мнениеот dimi » нед авг 19, 2007 21:26

LARA написа:...Някой има ли снимки от Белите камъни?

Ето две снимки с перфектно качество. Автор ZiN - http://photo-cult.com/

pic_01145_0215619.jpg
И изгледа оттам...
Belite_ZIN.jpg

Потребителски аватар
dimi
Приятел
Приятел
Контакти:

ПРОГРАМА за празниците

Непрочетено мнениеот dimi » ср сеп 05, 2007 13:41

ПРОГРАМА

22.09.2007 (събота)

11:30 ч., Паметник на независимостта - Тържествен ритуал, посветен на Деня на независимостта
17:00 ч., Градски площад - Фолклорни изпълнения на танцови състави
18:30 ч., Градски площад - Концерт на битова група с. Старцево и танцов състав “Мераклийче”

24.09.2007 (понеделник) и 25.09.2007 (вторник)

17:00 ч., Червеното игрище - Баскетболен турнир за купата “Делю войвода”

27.09.2007 (четвъртък)

17:00 ч., Музей на просветното дело - Представяне Каталог на Исторически музей Смолян по Обществен форум „Родопа – гласът на времето” (Таня Марева) и презентация на проекта на Община Златоград “По пътя на траките” (Дамян Дамянов)
18:30 ч., Етнографски ареален комплекс Представяне стихосбирката на резбаря от ЕАК - Петър Лазаров - “Обич, чрез болка доказана” (Соня Алексиева)

28.09.2007 (петък)

16:30 ч., Кино “Фокус” - Тържествено удостояване със званието “Почетен гражданин на град Златоград”
17:30 ч., Кино “Фокус” - Представяне книгата на Вели Чаушев “Ще се видим довечера” (Иван Гранитски)
19:30 ч., Лобното място на Делю войвода - Ритуал по запалване огъня на безсмъртието

29.09.2007 (събота)

19:00 ч., Етнографски ареален комплекс - Театрализирана възстановка на гибелта на Делю войвода - проект на Сдружение “Делю войвода – Златоград” по Обществен форум “Родопа – гласът на времето”

Потребителски аватар
badboy_Bg
ценител
Име: Симеон Джамбазов
Контакти:

Непрочетено мнениеот badboy_Bg » ср сеп 12, 2007 01:14

Тъй като имам малко участие в тази възстановка доста от приятелите ме питат дали ще има и "народна захранка" по време на Дельдвите празници. Та и аз да попитам, защото не ми е известно - Къде е чалгата ? :)
Love me,cause inside i'm slowly dyin,..Call me,don't you know that my heart is cryin..

MoranDI rulz;)

Jotyno
Минаващ
Минаващ

Непрочетено мнениеот Jotyno » ср сеп 12, 2007 13:20

badboy_Bg написа:Тъй като имам малко участие в тази възстановка доста от приятелите ме питат дали ще има и "народна захранка" по време на Дельдвите празници. Та и аз да попитам, защото не ми е известно - Къде е чалгата ? :)

badboy_bg нека не опорочаваме "Дельовите празници" с чалга,ти май нещо си се претопил в София,не те познавам като такъв чалгар.............. :smt034
Живота е един,живей комфортно...........

Потребителски аватар
dimi
Приятел
Приятел
Контакти:

Непрочетено мнениеот dimi » ср сеп 12, 2007 13:24

Jotyno написа:
badboy_Bg написа:Тъй като имам малко участие в тази възстановка доста от приятелите ме питат дали ще има и "народна захранка" по време на Дельдвите празници. Та и аз да попитам, защото не ми е известно - Къде е чалгата ? :)

badboy_bg нека не опорочаваме "Дельовите празници" с чалга,ти май нещо си се претопил в София,не те познавам като такъв чалгар.............. :smt034

Jo, аз мисля, че badboy_bg го каза малко иронично, защото миналата година беше истинска фолк-фиеста!

Jotyno
Минаващ
Минаващ

Непрочетено мнениеот Jotyno » ср сеп 12, 2007 13:26

dimi написа:
Jotyno написа:

Jo, аз мисля, че badboy_bg го каза малко иронично, защото миналата година беше истинска фолк-фиеста!

Ами аз останах с впечатление че ще му е много скучно без чалга............на BADBOY_BG :rolleyes:
Живота е един,живей комфортно...........

Потребителски аватар
badboy_Bg
ценител
Име: Симеон Джамбазов
Контакти:

Непрочетено мнениеот badboy_Bg » ср сеп 12, 2007 15:30

а предния петък кой се разбиваше на чалга аа ?

Аз да ти кажа направо умирам за чалгата, още повече, че сигурно няма да съм тук. Просто ми беше интересно тази година как стоят нещата. А и повярвай ми, много малко ще са хората, които ще оценят с достойнство културните мероприятия. Народът реве за "шенлик" и кебапчета ... май така беше ;)

ПС... Дими, благодаря за разбирането ;)
Love me,cause inside i'm slowly dyin,..Call me,don't you know that my heart is cryin..

MoranDI rulz;)

Върни се в “Новини”